Kr Instal – Przyłącza wodno-kanalizacyjne, układanie kostki brukowej

logo kr instal
studzienka

Budowa przyłącza wodociągowego

Do wybudowania przyłącza wodociągowego konieczne jest posiadanie odpowiedniej do tego dokumentacji projektowej. Opracowanie projektu budowlano-wykonawczego przyłącza musi odzwierciedlać wymagania Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, dlatego też należy uzyskać wytyczne do przygotowania projektu w tym urzędzie.

Przyłącze wodociągowe pozwala na czerpanie wody, którą można wykorzystać do dowolnych celów. Nadaje się ona również do picia, także po pobraniu bezpośrednio z kranu. Posiadanie dostępu do wodociągu to bardzo duża wygoda, ponieważ nie ma konieczności instalowania oraz doglądania pracy hydroforu, a wcześniej drążenia studni tradycyjnej bądź głębinowej. Woda jest też krystalicznie czysta, w normalnych warunkach pracy sieci nie pojawią się w niej żadne zanieczyszczenia, co nie jest oczywistością przy własnym ujęciu.

Czym jest przyłącze wodociągowe?

Definicja przyłącza obejmuje fragment rurociągu prowadzącego od głównej rury wodociągowej, zlokalizowanej najczęściej pod ulicą, aż do punktu instalacji wodomierza w budynku. Na przyłącze składa się również tak zwana armatura, czyli wszelkie zawory odcinające, zwrotne oraz inne urządzenia, które zainstalowane są na tym odcinku. O tym, w jaki sposób rura zasilająca będzie przeprowadzona, co będzie zamontowane na jej trasie i w jakich miejscach, zależy od projektu, który przygotuje lokalny Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Nie oznacza to jednak, że jako właściciel terenu nie masz wpływu choćby na przebieg rur pod ziemią.

Jak przebiega budowa przyłącza wodociągowego?

Prace najczęściej wykonywane są z użyciem koparki, której zadaniem jest wydrążenie rowu wystarczająco głębokiego, by jego dno znalazło się poniżej poziomu przemarzania gruntu. Zazwyczaj jest to od 1 do 1,5 m w głąb. Jeżeli przyłącze jest wyjątkowo długie albo przechodzi pod drogą czy ułożoną już kostką brukową, możliwe jest jego wykonanie z użyciem przecisku lub przewiertu. W ten sposób nie ma konieczności rozkopywania dróg bądź demontażu kostki, co znacznie podniosłoby cenę inwestycji. Niemniej już na etapie projektowania warto zadbać, by trasa przyłącza wodociągowego w miarę możliwości omijała tego typu miejsca. Warto również zaprojektować ją tak, by nie znalazła się pod nimi w przyszłości. Znacznie ułatwi to naprawę rury, jeżeli po latach doszłoby do jej uszkodzenia, a także nie narazi Cię na niepotrzebne koszty.

Jeśli zależy Ci na budowie solidnego przyłącza wodociągowego, które będzie służyć przez dziesięciolecia, zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego z KR Instal! Wykonujemy przyłącza wodociągowe na terenie Warszawy i okolic. Oferujemy również inne usługi, np. budowę przyłącza kanalizacyjnego oraz układanie kostki brukowej.